Ултразвукова хирургия с PIEZOTOME®
Ултразвукова хирургия с PIEZOTOME®: дали е от полза за нашите пациенти и удължава ли се времето за хирургия?
Ретроспективно сравнително изследване на отстраняване на 100 ретенирани мандибуларни 3ти молари
РЕЗЮМЕ:
Целта на изследването е да се оцени дали има постоянно и значително намаление в травматичността когато силно травматични орални хирургични процедури, като отстраняване на трети кътници се провеждат само с ултразвукови хирургични устройства (Piezotomes®), изразени в намаляване на следоперативната болка и оток от страна на пациента и поради подобни клинични преживявания, авторите са предложили това. Тъй като оралните хирурзи критикуват по-голямата времеемкост за операции с Piezotomes® също е оценено и обективното време и сравнено с традиционните методи.
МАТЕРИАЛИ И МЕТОДИ
Избрани са 56 пациенти - жени и мъже, които вече са претърпели отстраняване на ретениран трети мандибуларен молар от едната страна с ротационни инструменти с деструктивно изборване на кост, с все още наличен сравним трети мандибуларен молар в контралатералната страна с оплаквания от повтарящи се болкови епизоди и вече са били документирани болка и подуване преди. Ултразвуковото хирургично отстраняване с Piezotome® се провежда с букална остеотомия на компактата, странично на ретенирания трети молар, запазване на резецираната компакта във физиологичен разтвор, отстраняване на третия молар чрез единична или множествена дентотомия и пълно анатомично възстановяване на хирургичната ложа със запазената букална компакта. Отокът е документиран чрез цефалометрия 24/48/72 часа и 1 седмица след операцията, индексът на болката - от общия брой консумирани таблетки ибупрофен-400 mg. Отчита се евентуално наличие на увреждане на мандибуларния нерв. Нетното време на операцията е отчетено от първия разрез до последния шев от процедурата.
РЕЗУЛТАТИ
6 пациенти трябваше да бъдат изключени от оценката поради непълно проследяване след хирургичната интервенция. Установено е значително (***, p> 0.999) намаляване на болката и отока от 50% и за двата параметъра – оток и болка с хирургия с Piezotome®. Не са установени лезии на мандибуларния нерв при хирургия с Piezotome®, докато при операциите с ротационни инструменти е установена като резултат хипестезия поне до една седмица в 16%. Макар, че нетното време за операция е приблизително 50% по-дълго, когато е направено с Piezotome® в началото, времето се нормализира с нарастващия опит на хирурзите, като се доближава към графика, когато операцията се извършва с ротационни инструменти, като няма значими разлики (-, р <0,73).
ЗАКЛЮЧЕНИЯ
Резултатите от това ретроспективно изследване показват, че операцията с Piezotome® е по-добра по отношение на атравматичност и безопасност за меките тъкани в сравнение с традиционните процедури с борери и гарантира на пациентите значително по-малки следоперативни болка и оток. Макар че, както при всички нови хирургични инструменти и протоколи, времето за операция е по-дълго в началото, чисто като работа с ултразвукови хирургични устройства, времето намалява до нормални стойности след кривата на обучение.